Elastyczność umowy najmu, czyli 7. odcinek Praktycznego Poradnika Najemcy Biura od JLL

Dziś jest: Wtorek, 16 lipca 2024, Imieniny: Eustachego, Marii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Firma

2016-03-14

Elastyczność umowy najmu, czyli 7. odcinek Praktycznego Poradnika Najemcy Biura od JLL

Gdy firma rozwija się prężnie i w bardzo dynamicznym tempie, może okazać się, że po kilku latach wynajęte biuro stanie się dla niej niewygodne. Jak zapewnić sobie szansę wprowadzania ewentualnych zmian w podpisanej umowie i uzyskać maksymalnie elastyczne warunki? Na te i szereg innych pytań odpowiadają specjaliści z JLL w 7. odcinku Praktycznego Poradnika Najemcy Biura.

Elastyczna umowa najmu, czyli...?

Podpisywanie długoterminowych umów najmu powierzchni biurowych może być niewygodne, szczególnie jeśli firma rozwija się prężnie i w niedługim czasie będzie wymagała modernizacji wynajmowanej przestrzeni lub powiększenia jej o dodatkowe m2. Dlatego też, jeszcze przed podpisaniem umowy, w fazie negocjacji warto zadbać o jej elastyczne warunki, które w przyszłości umożliwią najemcy ewentualną ekspansję, zmianę stawek czynszowych, wcześniejsze jej rozwiązanie czy też zmiany dotyczące wielkości wynajmowanej powierzchni.

Jak jednak zadbać o elastyczność umowy? Okazuje się, że jednym z najistotniejszych elementów na etapie negocjacji jest przygotowanie odpowiedniego space planu, który jeszcze przed podpisaniem dokumentów pozwoli określić wielkość powierzchni, która faktycznie i w efektywny sposób będzie wykorzystana przez przyszłego najemcę. Znając potrzeby swojej firmy, a także kierunek, w którym zamierza się rozwijać dobrze też skupić się na tych kwestiach, które będą istotne w perspektywie kilku najbliższych lat.

ofertą deweloperów dostępne są także raporty rynkowe, aktualności branżowe, porady ekspertów i szczegółowe analizy.

Priorytety to zmiana metrażu, możliwość ekspansji i opcje wyjścia

Prężnie rozwijające się firmy, szczególnie te z sektora BPO/SSC, wymagają zwykle powiększania metrażu zajmowanej powierzchni. Zdarza się jednak, że proces rozrostu firmy następuje tak dynamicznie, że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie relokacja przedsiębiorstwa, a zajmowana dotychczas przestrzeń powinna zostać opuszczona lub przynajmniej znacznie zmniejszona. Na co zwracać uwagę podczas podpisywania umowy najmu, by w przyszłości skorzystać z takich możliwości? Na te i szereg innych pytań odpowiadają specjaliści z JLL w 7. odcinku Praktycznego Poradnika Najemcy Biura.

Złote rady dla najemcy, czyli Praktyczny Poradnik Najemcy Biura

Praktyczny Poradnik Najemcy Biura to cykl artykułów i krótkich video dedykowanych szczególnie niedoświadczonym najemcom powierzchni biurowych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku nieruchomości komercyjnych. 7. odcinek PPNB dotyczy elastyczności umowy najmu i, podobnie jak sześć poprzednich części, został przygotowany tak, by odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania tych, którzy na co dzień nie mają styczności z wspomnianym już rynkiem.

Za Praktyczny Poradnik Najemcy Biura odpowiedzialni są specjaliści z JLL - międzynarodowej firmy oferującej kompleksowe usługi w zakresie wynajmu nieruchomości. Mając na uwadze zróżnicowane potrzeby najemców, eksperci chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z nie tylko z zakresu umów najmu, ale także i trendów występujących na rynku, mechanizmów na niego oddziałujących, kwestii prawnych, a nawet tych związanych z aranżacją przestrzeni i eko-systemami. Nowy odcinek PPBN, a także wszystkie poprzednie części odnaleźć można na www.bazabiur.pl - wyszukiwarce nowoczesnych powierzchni biurowych do wynajęcia, na której poza ofertą deweloperów dostępne są także raporty rynkowe, aktualności branżowe, porady ekspertów i szczegółowe analizy.

» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.