Finansowanie startupu – szybko, nowocześnie, mobilnie

Dziś jest: Wtorek, 16 lipca 2024, Imieniny: Eustachego, Marii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Firma

2016-07-05

Finansowanie startupu – szybko, nowocześnie, mobilnie

Szybki dostęp do gotówki może być zbawieniem dla początkującego przedsiębiorcy. Zarówno polskie, jak i zagraniczne badania wykazują, że brak odpowiednich środków finansowych jest jednym z głównych hamulców dla rozwoju startupów.

Skuteczność prowadzenia biznesu zwiększa się wraz z doświadczeniem. Serwis Funders and Founders przytacza dane pokazujące, że z grupy startupów, których założycielem jest osoba początkująca w biznesie, przeżywa jedynie 18% firm. Dopiero za drugim razem prawdopodobieństwo sukcesu zwiększa się do 20%; natomiast w grupie przedsiębiorców zakładających firmę po raz trzeci w życiu szansę na powodzenie ma jedna trzecia.

Źródła finansowania

Według danych pochodzących z raportu „Polskie startupy 2015” większość z nich (60%) finansuje swoją działalność wyłącznie ze środków własnych. Kolejnymi źródłami dofinansowywania są dotacje unijne lub środki z funduszy zalążkowych. Niemal co piąty z polskich startupów korzysta także z dofinansowania pochodzącego z polskich lub zagranicznych funduszy typu venture capital. Dużym zainteresowaniem cieszą się także środki pochodzące od „aniołów biznesu”.

Pieniądze stanowią największą potrzebę rozwojową polskich startupów. Aż 60% młodych przedsiębiorców wymienia je na pierwszym miejscu piramidy potrzeb. Na kolejnych stopniach znaleźli się pracownicy oraz lepsza sieć kontaktów. Polskie startupy w większości optymistycznie patrzą w przyszłość. Niemal połowa badanych przedsiębiorstw deklaruje, że wystarczy rok od rozpoczęcia działalności, by zacząć przynosić regularne przychody. W przypadku niemal 30% startupów mamy jednak wciąż do czynienia z nieregularnymi przychodami.

Na pytanie o źródła finansowania rozwoju firmy aż 77% przedsiębiorców odpowiada, że w pierwszej kolejności będą to przychody ze sprzedaży. Ponad połowa (55%) uważa, że głównym źródłem finansowania będzie inwestor zewnętrzny. Dla 28% startupów atrakcyjnym źródłem nowych środków jest partner biznesowy. Niewielu mniej (27%) liczy na własne oszczędności, a w przypadku jednej czwartej startupów jest to zewnętrzna dotacja (np. ze środków UE). Jedynie kilka procent stawia na tak nowoczesne źródła dodatkowych środków, takie jak kredyt bankowy (8%) czy crowdfunding (5%).

Brak gotówki częstym powodem bankructwa

Raport firmy CB Insight wskazuje brak środków pieniężnych jako jeden z najważniejszych powodów upadania startupów. Właściciele niemal jednej trzeciej (29%) firm, które upadły, wskazują wyczerpanie gotówki jako jeden z najistotniejszych powodów porażki biznesowej.

Jednym ze sposobów na poprawienie kondycji finansowej, szczególnie w trudnym momencie życia małej firmy, może być szybki kredyt bankowy, np. Kredyt FAIR Idea Bank (z oprocentowaniem jedynie 4,99%). Eksperci magazynu businessnewsdaily.com uważają, że kredyt lub pożyczka z banku to jeden z najlepszych, najszybszych i najwygodniejszych sposobów, by zdobyć pieniądze na rozkręcenie biznesu.

Coraz większą popularność zdobywa także crowdfunding na cele biznesowe, chociaż nadal jest to niszowa forma zdobywania funduszy. W sieci można znaleźć coraz więcej serwisów crowdfundingowych, wyspecjalizowanych właśnie w zakresie zdobywania dofinansowania dla młodych firm (np. fundable.com, peerbackers.com czy kickstarter.com).

Eksperci przekonują, że posiadanie niewystarczających zasobów w początkowym okresie działalności jest bardzo częstym powodem późniejszych niepowodzeń. Bardzo często przedsiębiorcy nie potrafią w pierwszej fazie prowadzenia firmy odpowiednio określić potrzeb finansowych lub przeszacowują prognozowane zyski. Tymczasem badania (także polskie) pokazują, że pierwsze 5 lat działalności potrafi przetrwać jedynie 8% firm. W celu uniknięcia niepowodzeń biznesowych, serwis businessknowhow.com przygotował specjalny kalkulator, który oszacowuje, ile środków potrzeba na rozpoczęcie i rozkręcenie biznesu.

Narzędzie (znajdujące się pod tym adresem: http://www.businessknowhow.com/startup/startup.htm) jest dość rozbudowane – trzeba w nim wypełnić aż 36 pozycji – ale dzięki temu początkujący przedsiębiorca uzyska dokładny obraz potrzeb swojej firmy. Dodatkowo, jeśli wypełnimy pole „przewidywany czas (w miesiącach) na znalezienie kontrahentów”, system potrafi oszacować, ile środków (w ujęciu średniomiesięcznym) trzeba będzie przeznaczyć do momentu zawarcia pierwszych transakcji.

Brak odpowiedniego przygotowania, przeszacowanie przychodów oraz niedoszacowanie kosztów może słono kosztować początkujących w biznesie, dlatego warto spędzić trochę czasu na dokładne obliczenia i analizy środków potrzebnych na rozwój firmy. Właściciele polskich startupów patrzą w przyszłość pełni optymizmu, warto więc zadbać, by te dobre chęci zakończyły się sukcesem finansowym.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.