Historia XTB

Dziś jest: Wtorek, 16 lipca 2024, Imieniny: Eustachego, Marii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Firma

2018-06-20

Historia XTB

XTB zarządzane przez X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. to największy polski broker notowany na giełdzie brokerów FX & CFD, jednocześnie znajdujący się w ścisłej czołówce największych i najbardziej rozpoznawalnych brokerów na świecie.

Obecnie spółka posiada ponad 13 biur w krajach Europy oraz w Turcji, a platforma handlowa oferowana jest w 13 językach – m.in. w chińskim, tureckim, polskim, angielskim i w wielu innych. Działalność brokera reguluje KNF, FCA oraz inni regulatorzy właściwi dla danego obszaru, w którym funkcjonuje broker XTB.

Od małej polskiej firmy do globalnego kolosa

XTB przeszło długą i zawiłą drogę, by stać się jednym z największych brokerów o globalnym zasięgu. Firma została założona w 2002 roku i początkowo nosiła nazwę X-Trade. Wedle Jakuba Zabłockiego – współzałożyciela oraz przewodniczącego rady nadzorczej X-Trade Brokers, firma powstała pod koniec 2003 roku. Jej założenie związane było z zaobserwowaniem zapotrzebowania na handlowanie na kontraktach forward. Założyciele XTB na początku nie wiedzieli, jak ogromny potencjał wiąże się z działalnością firmy X-Trade Brokers, a także, w jaki sposób będą w stanie zrewolucjonizować rynek tradingu przez inwestorów indywidualnych.

Początkowo firma niezwykle ostrożnie generowała koszty, stawiając na innowacyjne rozwiązania marketingowe, a także dbając o swoich klientów. Pozwoliło to zdobyć zaufanie oraz ukorzenić się na lokalnym rynku. Dopiero uzyskanie licencji pozwoliło XTB wyrwać się z okowów lokalnego biznesu.

X-Trade jako pierwszy zapewnił polskim traderom stosowanie lewara finansowego

Warto nadmienić, iż firma X-Trade działająca w latach 2002 – 2003 jako pierwsza w Polsce umożliwiła stosowanie dźwigni finansowej traderom. W 2004 roku spółka zmieniła nazwę na XTB oraz dopasowała się do nowych regulacji panujących na krajowym rynku. W 2005 roku XTB uzyskało zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług maklerskich. Licencja przyznana została na wszystkie produkty finansowe obecne w ofercie XTB. W tym miejscu rozpoczęła się dynamiczna ekspansja. W tym samym roku XTB uzyskało pierwszą nagrodę przyznaną przez Money Markets Journal w formie tytułu „Best Broker in Europe”.

Dwa lata później XTB wyruszyło na pierwszy zagraniczny rynek – do Czech, gdzie założyło swój oddział. W latach 2007 – 2009 XTB otworzyło oddziały w: Niemczech, Słowacji, Francji, Portugalii, Węgrzech, Włoszech, Rumunii i w Hiszpanii. W 2009 roku XTB przeszło rebranding w znaną obecnie XTB Online Trading. W 2010 roku broker uzyskał nagrodę „Best Forex Broker in Eastern Europe” otrzymaną z rąk World Finance Exchange & Brokers. Od tego czasu firma niemal rokrocznie uzyskiwała wyróżnienia oraz nagrody zarówno formatu krajowego, jak i światowego.

Od 2016 roku XTB jest notowane na GPW w Warszawie

W 2016 roku XTB Online Trading rozpoczęło współpracę z aktorem Madsem Mikkelsenem – hollywoodzkim gwiazdorem, który stał się ambasadorem marki. W tym samym roku spółka zadebiutowała na GPW w Warszawie, gdzie podczas debiutu jej akcje wzrosły o 4 punkty procentowe. W 2017 roku broker uzyskał nagrody: „Polski Broker CFD Roku” i Produkt Roku (autorska platforma xStation) przyznane w konkursie FxCuffs. W tym samym roku XTB uzyskało tytuł „The Best Cryptocurrency Broker” przyznany na Cryptocurrency World Expo.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.