Jak rozwiązywać problemy biznesowe? Thinking Tools – innowacje w biznesie

Dziś jest: Wtorek, 16 lipca 2024, Imieniny: Eustachego, Marii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Firma

2018-04-16

Jak rozwiązywać problemy biznesowe? Thinking Tools – innowacje w biznesie

Efektywne zarządzanie biznesem opiera się nie tylko na wyznaczaniu obowiązków i realizowaniu postawionych celów, ale też na rozwiązywaniu pojawiających się problemów. W związku z tym, konieczne jest umiejętne diagnozowanie aktualnego stanu organizacji i w dalszym procesie – zdefiniowanie działań, które są niezbędne do poprawy sytuacji. Aby móc je skutecznie wprowadzić w życie, warto poznać Thinking Tools – praktyczne narzędzia myślowe.

Thinking Tools, czyli co konkretnie?

Pod pojęciem Thinking Tools kryją się praktyczne narzędzia myślowe, które służą do analizowania sytuacji w firmie i opracowania działań, mających na celu poprawę sytuacji w organizacji. Korzystanie z nich pozwala w sposób logiczny rozwiązywać problemy w biznesie. Co ważne, użycie Thinking Tools pomaga usunąć źródłowe przyczyny zaistniałych zjawisk, które mają negatywny wpływ na funkcjonowanie firmy.

Wśród praktycznych narzędzi myślowych warto wskazać na:

 • CRT – Current Reality Tree,
 • Cloud diagram – Master Cloud – Breakthrough solution,
 • Systematic Inventive Thinking,
 • Koncepcja FFF - Function Follows Form,
 • New Product Development.

Koncepcja Thinking Tools pozwoliła opracować naukowe podejście do zagadnienia, jakim jest zarządzanie organizacją – Teorię Ograniczeń (Theory of Constraints - ToC). Zgodnie z nią, należy analizować aktualny stan organizacji, a następnie, na podstawie wyciągniętych wniosków, zdefiniować działania, które pomogą opanować sytuację i w efekcie pozbyć się źródła zaistniałego problemu. To niezwykle ważny krok w sprawnym zarządzaniu firmą, który wprowadza innowacje w biznesie.  

 

Dla kogo Thinking Tools?

Narzędzia logicznego rozwiązywania problemów biznesowych zostały opracowane szczególnie z myślą o kadrze zarządzającej, którą tworzą menedżerowie obszarów operacyjnych, kierownicy projektów i team leaderzy oraz pracownicy PMO. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby Thinking Tools poznawali wszyscy zainteresowani technikami rozwiązywania problemów w nieszablonowy sposób oraz tworzenia innowacyjnych produktów i usług. Thinking Tools to innowacje w biznesie, stworzone z myślą o każdym, komu zależy na dalszym rozwoju organizacji poprzez eliminowanie problemów oraz na osiągnięciu możliwie jak największej skuteczności w procesie zarządzania firmą.

 

Nauka Thinking Tools

Czy można nauczyć się praktycznych narzędzi myślowych, które mogą skutecznie pomóc w rozwiązywaniu problemów biznesowych? Oczywiście, że tak! Na rynku szkoleniowym dostępne są oferty, w których można znaleźć liczne warsztaty, dotyczące Thinking Tools, np. Innowacje w biznesie. Praktyczne narzędzia myślowe. Thinking Tools: https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/thinking-tools,120/. Program został ujęty w trzech wariantach do wyboru: 1-, 2- oraz 3-dniowym. Pełny kurs (3-dniowy) to dwa dni nauki Thinking Tools oraz jeden dzień poświęcony na zgłębienie Teorii Ograniczeń. Połączenie obu elementów warsztatów pozwoli lepiej poznać zagadnienie i przyswoić narzędzia logicznego rozwiązywania problemów biznesowych.

Z pełnego programu szkolenia Innowacje w biznesie. Praktyczne narzędzia myślowe. Thinking Tools, można dowiedzieć się m.in.: jakie są przyczyny (fiksacje) niedostrzegania w świecie różnorodnych możliwości; jakie są wzorce myślowe; w jaki sposób można przełamywać fiksacje; jakie są nieintuicyjne metody poszukiwania nowych rozwiązań; jak tworzyć innowacyjne produkty i usługi; jakie są najistotniejsze informacje dotyczące narzędzi myślowych – ich ilość i rodzaje, w jakim celu zostały stworzone i kiedy można je wykorzystać.

Cele pełnego szkolenia to:

 1. zapoznanie uczestników z technikami innowacyjnego rozwiązywania problemów (Systematic Inventive Thinking),
 2. zapoznanie uczestników ze sposobami tworzenia produktów i usług o innowacyjnym charakterze,
 3. poznanie i przećwiczenie wybranych Thinking Tools,
 4. zdobycie konkretnej wiedzy oraz pewnych umiejętności, które są niezbędne w procesie efektywnego zarządzania organizacją,
 5. zapoznanie uczestników z najważniejszymi informacjami odnośnie Thinking Tools,
 6. zdobycie konkretnej wiedzy przydatnej do dalszego doskonalenia firmy.

Pierwsze cztery cele dotyczą 2-dniowego szkolenia, poświęconemu wyłącznie tematyce Thinking Tools oraz wybranym narzędziom myślowym. Natomiast dwa ostatnie cele to elementy trzeciego dnia pełnych warsztatów, podczas którego zgłębiana jest wiedza na temat Teorii Ograniczeń. Wszystko to pozwala świadomie i z większą skutecznością diagnozować stan firmy i w efekcie pozbyć się źródeł problemów.

Innowacje w biznesie – korzyści

Poznanie Teorii Ograniczeń oraz zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu narzędzi myślowych Thinking Tools, niesie za sobą szereg korzyści dla funkcjonowania organizacji. W firmie, w której na bieżąco analizowany jest jej stan i na tej odstawie opracowywane są konkretne działania mające na celu pozbycie się problemu, można zaobserwować m.in.:

 • więcej i lepsze efekty pracy,
 • umiejętne eliminowanie źródeł problemów,
 • skuteczniejsze zarządzanie całą organizacją i jej poszczególnymi obszarami.

 

Innowacyjne podejście do zarządzania firmą pozwala odpowiednio szybko pozbywać się problemów, zanim dojdzie do ich eskalacji. Co więcej, poznanie zasady działania Thinking Tools umożliwia określenie konkretnych działań, mających na celu poprawę sytuacji. Wszystko to sprowadza się do jednej, najważniejszej korzyści, która płynie z umiejętnego wykorzystywania narzędzi myślowych logicznego rozwiązywania problemów biznesowych – do efektywniejszego zarządzania całą firmą.Artykuł sponsorowany
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.