Koszty przy zakładaniu własnej firmy

Dziś jest: Wtorek, 16 lipca 2024, Imieniny: Eustachego, Marii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Firma

2018-02-21

Koszty przy zakładaniu własnej firmy

Założenie działalności gospodarczej jest samo w sobie nietrudnym zadanie. Tak naprawdę wystarczy wypełnić kilka wniosków, udać się do CEIDG i w bardzo krótkim czasie możemy oficjalnie nazywać się przedsiębiorcami. Duża rzesza przyszłych właścicieli zapomina o tym, że aby rozpocząć naszą nową życiową przygodę, musimy także zapłacić pewną sumę pieniędzy, w zależności od kilku czynników. Dzisiaj postaramy się przekazać wam nieco wiedzy, o tej nieco mniej przyjemnej części przy tworzeniu nowej firmy, czyli ponoszonych kosztach.

Forma działalności

Zacznijmy od tego, że aby zacząć rozmawiać o kosztach, należy najpierw ustalić, w jakiej formie będziemy prowadzić naszą działalność gospodarczą. Najprostsze i jednocześnie najtańsze to spółka cywilna i jednoosobowa działalność gospodarcza. Tak więc jest to najwyższy czas, aby zadać sobie najważniejsze pytanie: ile będzie to nas kosztować? Otóż odpowiedź brzmi: okrągłe zero złotych!

Czas na pierwsze koszty

Pójdźmy krok dalej i omówmy teraz spółkę handlową. Wszystkie spółki (prócz wspomnianej już cywilne) muszą uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Łączne koszty tego wpisu to 600 złotych (500 złotych opłaty sądowej plus 100 złotych za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze sądowym i Gospodarczym). Zakładając spółkę, sporządza się także akt notarialny lub umowę cywilnoprawną. W pierwszym wypadku należy pamiętać o wynagrodzeniu dla notariusza, natomiast w drugiej opcji musimy doliczyć obowiązkowy podatek od czynności cywilnoprawnych, wynoszący 0,5% o wartości wkładu wniesionego do spółki.Kosztowniejsze opcje

Inne opcje, jednakże bardziej kosztowne to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Opłaty SA bardzo podobne jak w przypadku zakładania każdej ze spółek, jednakże tym, co różni te formy działalności to większy kapitał, który musi być wniesiony wraz z jej rozpoczęciem – w przypadku spółki z o.o jest to 5000 złotych, natomiast gdy mówimy o spółce akcyjnej, jej kapitał zakładowy to minimum 100000 złotych.

Podsumowanie

Jak widzimy, w prawie polskim istnieje wiele form, w jakich możemy rozpocząć nasza działalność. Mimo takiego wyboru, zdecydowanie najpopularniejsze pozostają jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dają one duże pole manewru w przypadku zarówno ich zakładania, jak i wystąpienia ewentualnych problemów, gdy koniunktura pokaże nam swoją najgorszą stronę i obroty naszej firmy spadną. Kiedy Ty założysz swoją firmę?

Więcej o zakładaniu własnej firmy znajdziesz na https://mojanowoczesnafirma.pl/jak-zalozyc-firme-poradnik-krok-po-kroku/


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.