"Mam pomysł na start-up" - od idei do realizacji

Dziś jest: Wtorek, 16 lipca 2024, Imieniny: Eustachego, Marii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Firma

2015-02-06

"Mam pomysł na start-up" - od idei do realizacji

"Każdy człowiek ma przynajmniej raz w roku pomysł, na którym mógłby zarobić miliony" – o tej maksymie słyszał już chyba każdy. Mimo wszystko wiele osób decyduje się porzucić swój pomysł zanim jeszcze zacznie wprowadzać go w życie. A przecież warto walczyć o swoje marzenia. Obecnie jedyne czego potrzebujemy to dobry pomysł i dużo samozaparcia, aby doprowadzić nasz plan do celu.

Dobry pomysł to podstawa!

Na początku trzeba poświęcić trochę czasu, aby wymyślić dobry pomysł na biznes. Nasza idea musi być przede wszystkim oryginalna. Następnie należy sprawdzić, czy na daną usługę bądź produkt jest faktycznie zapotrzebowanie – nie zawsze bowiem, to co wydaje się dla nas dobre, jest takie w rzeczywistości. Dobrą praktyką jest zrobienie krótkiego wywiadu wśród znajomych czy taka innowacja faktycznie by ich zainteresowała, dzięki temu możemy uzyskać wiele krytycznych uwag, które pomogą nam dopracować pomysł. Następnie konieczna jest krótka kalkulacja potencjalnych zysków i strat oraz oszacowanie wstępnych dochodów. Kolejnym etapem jest już stworzenie profesjonalnego biznesplanu, dzięki któremu będziemy mogli uzyskać fundusze na realizację start-upu.

Biznesplan, czyli schemat działania

Stworzenie biznesplanu jest jednym z najważniejszych etapów w drodze do sukcesu. Im więcej włożymy w niego pracy, tym bardziej zaprocentuje nam to w przyszłości. Dobrze stworzony biznesplan musi zawierać 8 podstawowych elementów:

Streszczenie przedsięwzięcia – jest to skrócony opis naszych dalszych rozważań. Bardzo często to po jego przeczytaniu potencjalny inwestor decyduje, czy zachce wyłożyć pieniądze na biznes, dlatego korzystnie jest go sporządzić na samym końcu.

Charakterystyka działalności – tutaj muszą znaleźć się kompletne informacje dotyczące firmy w tym m.in. dane kontaktowe oraz forma prowadzonej działalności.

Charakterystyka produktu/usługi – w tym podpunkcie analizujemy proponowany przez nas produkt. Musimy wskazać czym wyróżnia się na tle konkurencji i czemu miałby odnieść sukces.

Zarządzanie i pracownicy – krótki opis naszego zespołu. Jeżeli jest to jednoosobowa firma, wtedy nie mamy wiele pracy.

Rynek i konkurencja – w tym dziale przedstawiamy firmy, które mogą stanowić konkurencję dla naszego start-upu.

Marketing i sprzedaż – w jaki sposób chcemy promować naszą markę? Jakie kanały dystrybucji przewidujemy?

Plany i harmonogram – przedstawienie poszczególnych etapów działalności, oraz terminy ich realizacji

Analiza finansowa – bazując głównie na danych prognozowych szacujemy przewidywane zyski, oraz przedstawiamy wszystkie koszty prowadzenia działalności

Po takim sporządzeniu planu naszego biznesu możemy przystąpić do poszukiwań funduszy na jego realizację.

Gdzie znaleźć dofinansowanie?

Obecnie uzyskanie dofinansowania dla ciekawego pomysłu nie jest problemem. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z oferty Funduszu "Poręczenia Kredytowe" Sp. z o. o. W ramach Funduszu można ubiegać się o pożyczkę JEREMIE umożliwiającą uzyskanie dofinansowania do kwoty 100 000 zł, rozłożonej nawet na 60 rat. Dodatkowym atutem jest stałe i niskie oprocentowanie wynoszące obecnie 6,16%. Za taką kwotę można sfinansować zakup nowego sprzętu, opłacić patenty czy wdrożyć technologię niezbędną do funkcjonowania firmy.

Polski rynek start-upów ciągle dynamicznie się rozwija, głównie dzięki nowym możliwościom dofinansowania innowacyjnych pomysłów. Nie bez znaczenia jest również rozwój nowych technologii i Internetu, które umożliwiają wiele innowacji w biznesie. Wszystko więc zależy od was. Jeżeli posiadacie wystarczająco dużo motywacji to droga do sukcesu jest prosta.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.