Metody majątkowe wyceny przedsiębiorstw

Dziś jest: Wtorek, 16 lipca 2024, Imieniny: Eustachego, Marii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Firma

2018-03-15

Metody majątkowe wyceny przedsiębiorstw

Wycena przedsiębiorstwa to skomplikowany proces pozwalający na dokładne oszacowanie wartości firmy uwzględniający charakterystykę oraz wiele ważnych czynników wpływających na biznes. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod wyceny jest metoda majątkowa. Poniży tekst odpowiada na pytania: co należy o niej wiedzieć i kiedy sprawdza się najlepiej?

Czym charakteryzuje się wycena majątkowa?

Metody majątkowe są spotykane najczęściej i znane są najdłużej ze wszystkich sposobów obecnie stosowanych. Wykorzystując tę koncepcję, ocenie poddawany jest cały majątek przedsiębiorstwa, będący różnicą między aktywami a pasywami obcymi znajdującymi się w bilansie firmy. Metody majątkowe to pojęcie ogólne, w którego skład wchodzi: wartość księgowa, wartość odtworzeniowa oraz wartość likwidacyjna.

Dlaczego warto skorzystać z metod majątkowych?

Metody majątkowe są jednym z najbardziej dokładnych i właściwie obrazujących sposobów na ukazanie prawdziwej wartości przedsiębiorstwa. Dlaczego? Dlatego, że dotyczą głównie aktyw trwałych. Aktywa trwałe charakteryzują się łatwością szacowania oraz stabilnie ugruntowaną pozycją w firmowym bilansie. Co więcej, majątek trwały jest również widocznie sformalizowany i z łatwością można dotrzeć do wszelkich dokumentów z nim związanych. Metody majątkowe nie biorą pod uwagę trudnych do sklasyfikowania wartości niewymiernych takich jak reputacja firmy czy posiadane kwalifikacje pracowników, które wedle pewnych kryteriów mogą zostać uznane za nieobiektywne i zaburzające właściwą wycenę jednostki gospodarczej.

Należy pamiętać o dużej wadze procesu jakim jest wycena przedsiębiorstw, Warszawa przepełniona jest doradcami, którzy proponują nowatorskie sposoby wyceny, jednak warto mieć na uwadze, że każdy eksperyment w tym obszarze może skończyć się bolesną utratą pieniędzy. Najrozsądniej jest skorzystać ze sposobów sprawdzonych, takich jak opisywana w artykule metoda majątkowa.

Kiedy używane są metody majątkowe?

Metody majątkowe najczęściej wykorzystywane są w procesach upadłościowych przedsiębiorstw różnego rodzaju oraz czasami w momentach sprzedaży/kupna przedsiębiorstwa. Podstawowym celem sporządzenia wyceny opisywaną metodą jest oszacowanie wartości przedmiotów należących do firmy prowadzące do późniejszego sprzedania ich i spłacenie wierzycieli. Metoda majątkowa pozwala na wycenę poszczególnych elementów oraz sprzętów w firmie, co znacznie ułatwia pozbywanie się ich i zaspakajanie potrzeb wierzycieli.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.