Najpierw człowiek, potem zysk - rzecz o sprawiedliwym handlu

Dziś jest: Wtorek, 16 lipca 2024, Imieniny: Eustachego, Marii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Firma

2016-05-20

Najpierw człowiek, potem zysk - rzecz o sprawiedliwym handlu

Czy wiesz, kiedy celebruje się Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu? Jak długo istnieje i w jakim celu jest obchodzony? Steinberg Systems, producent nowoczesnych urządzeń ważących podaje odpowiedzi na te pytania, a także garść ciekawostek na temat handlu, jak na przykład: dlaczego proste wagi wiszące kojarzą nam się ze sprawiedliwością?

Człowiek przed zyskiem?

Widujemy znaki handlowe przedstawiające wagi wiszące z szalkami. Kojarzą się z handlem, ale też ze sprawiedliwością. Pojęcie Sprawiedliwego Handlu to nie tylko model prowadzenia transakcji handlowych, to zakrojony na szeroką skalę, międzynarodowy ruch społeczny. Zrzesza on firmy dostawcze, spółdzielnie, różne organizacje i oczywiście producentów oraz dostawców. Celem działań ruchu jest stworzenie w oparciu o światowe standardy niezależnego systemu handlowego w krajach Globalnego Południa. Opinią głównego propagatora idei Sprawiedliwego Handlu cieszy się FAIRTRADE INTERNATIONAL, który zawsze stawia dobro człowieka przed zyskiem i ma gwarantować przede wszystkim:

  • godziwe zarobki producentom
  • szacunek w relacjach handlowych
  • odpowiedzialność za środowisko naturalne
  • ochronę dzieci przed wykorzystywaniem ich pracy.Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

Wejście tego święta do kalendarza poprzedzały różne akcje społeczne, inicjatywy, które angażowały liczne fundacje pozarządowe organizacje i stowarzyszenia oraz indywidualnych działaczy w Europie, a także na całym świecie. Jedna z takich właśnie akcji – Europejski Dzień Sklepów Świata dał początek obchodom Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu. Po raz pierwszy w historii świętowano go 4 maja 2002 roku z inicjatywy Safii Minney, założycielki organizacji People Tree. Obecnie dzień ten celebruje się w każdą drugą sobotę maja, oficjalnym zaś organizatorem obchodów międzynarodowych jest Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu (World Fair Trade Organization). W Polsce jako pierwszoliniowy orędownik tej idei występuje Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”, założona przy współudziale Polskiej Akcji Humanitarnej.

Wagi wiszące i Sprawiedliwy Handel

Współcześnie w powszechnym użyciu są różne rodzaje wag; od precyzyjnych wag laboratoryjnych przez platformowe wagi sklepowe lub magazynowe aż po wagi wiszące, hakowe, dźwigowe czy najazdowe do ważenia ogromnych samochodów ciężarowych wraz z załadunkiem. Jednak tylko charakterystyczne równoramienne wagi wiszące wpisują się w symbolikę sprawiedliwości. Dlaczego? Otóż mniej więcej tak właśnie wyglądały pierwsze wagi. Pojawiły się wraz z rozwojem handlu, jako jego nieodłączne narzędzia. Początkowo miały formę prostej drewnianej belki z uwiązanymi na końcach sznurkami do mocowania ważonych towarów. W takim też kształcie prostodźwigniowe wagi wiszące trafiły do powszechnej świadomości oraz kultury jako symbol uczciwości, stabilności, równowagi i harmonii. Wszystkie te wartości mają znaczenie fundamentalne dla każdej dziedziny życia, a dla Sprawiedliwego Handlu w szczególności, którą to tezę postuluje Steinberg Systems, producent wysokiej jakości wag.

PRego

Więcej o wagach Steinberg Systems na http://emaks.pl/wagi/wagi-hakowe.html, w tym wysokiej jakości wagi wiszące.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.