Od 1.01.2017 obowiązkowe raportowanie JPK dla MŚP

Dziś jest: Wtorek, 16 lipca 2024, Imieniny: Eustachego, Marii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Firma

2016-12-19

Od 1.01.2017 obowiązkowe raportowanie JPK dla MŚP

Z powodu nadużyć podatkowych, które powodują utratę od 35 do 53 mld zł z polskiego budżetu, już w najbliższej przyszłości zostaną wprowadzone zmiany w systemie podatkowym. Firmy będące płatnikami VAT będą musiały raportować plik JPK wraz z elektroniczną deklaracją VAT. Małe i średnie przedsiębiorstwa obowiązek ten obejmie już od 1 stycznia 2017 r. Jak zatem odpowiednio przygotować się do zmian i nowego sposobu rozliczania?

Przepisy dotyczące obowiązkowego przesyłania pliku JPK do organów skarbowych weszły w życie 1 lipca 2016. Teraz obowiązek dostarczania pliku kontrolnego JPK obejmuje duże podmioty, natomiast małe i średnie przedsiębiorstwa* czeka to już od 1 stycznia 2017 r.

Co to jest JPK (Jednolity Plik Kontrolny)?

Plik JPK to elektroniczny plik zawierający dane dokumentujące działalność firmy. Podzielony jest obecnie na 7 struktur:

 • Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT
 • Faktury VAT
 • Księgi rachunkowe
 • Podatkowa księga przychodów i rozchodów
 • Ewidencja przychodów
 • Magazyn
 • Wyciąg bankowy

Wdrożenie obowiązkowego przesyłania pliku JPK ma się przełożyć na ułatwienie procedur kontrolnych oraz ich większą skuteczność. Co więcej, system raportowania JPK pozwala wdrożyć zdalne e-kontrole, bez obciążania przedsiębiorcy.

Obecnie firmy obowiązkowo raportują struktury VAT. Od 1 lipca 2018 r., na wezwanie fiskusa, małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały również raportować pozostałe struktury.

1 stycznia 2017 r – kluczowa data dla małych i średnich firm

Początek nowego roku to duże zmiany w sposobie raportowania informacji podatkowych przedsiębiorców. Za styczeń 2017 r., pierwszy plik JPK_VAT trzeba będzie wysłać do 25 lutego.

Przewidziano jednak okres przejściowy dla MŚP oraz mikroprzedsiębiorstw, który będzie trwał do 30 czerwca 2018 r. W tym czasie, firma może odmówić przedstawienia Jednolitego Pliku Kontrolnego. Wyjątek stanowi struktura JPK VAT, która od 2017 r. stanie się obowiązkowa co miesiąc.

Po upływie okresu przejściowego, organy kontrolne będą miały prawo do elektronicznej kontroli skarbowej. W takiej sytuacji, firma będzie musiała udostępnić dane z żądanych struktur JPK w terminie 14 dni od wezwania.

Szacuje się, że ponad 140 000 małych i średnich firm od 1 stycznia 2017 r. zostanie objętych przepisami o JPK. Do tego czasu warto zadbać o możliwość generowania takiego pliku JPK np. przy pomocy systemu Sage Symfonia 2.0 oraz sprawdzenia jego poprawności na platformie Sage e-Audytor.

Kary za niezłożenie JPK, błędne dane oraz opóźnienia

Ustawodawca przewidział kary za:

 • niezłożenie pliku JPK w odpowiednim terminie
 • zawarcie nieprawidłowych informacji
 • opóźnienie w terminowym przesłaniu

Za nieprzekazanie Jednolitego Pliku Kontrolnego w terminie, na przedsiębiorcę zostanie nałożona kara grzywny w wysokości do 2800  zł. Jeśli firma dokona przestępstwa skarbowego bądź organy podatkowe uznają, że uniemożliwia przeprowadzenie czynności kontrolnych, przedsiębiorca poniesie karę w wysokości nawet do 17 769 600 zł (na podstawie art. 83. Kodeksu Karnego Skarbowego). Grzywna w kwocie od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnej pensji nakładana jest na firmy w przypadku, gdy doszło do wykroczenia skarbowego.

Jak wdrożyć w firmie Jednolity Plik Kontrolny?

Do 1 stycznia 2017 r. nie zostało już wiele, dlatego mali i średni przedsiębiorcy muszą się upewnić, czy  są dobrze przygotowani na przesyłanie pliku JPK do urzędów skarbowych. Podstawowym krokiem jest audyt oprogramowania, czyli sprawdzenie obecnego systemu informatycznego pod kątem generowania odpowiednich struktur JPK. Jeśli obecny system pozwala wygenerować Jednolity Plik Kontrolny, wówczas pozostaje kwestia sprawdzenia, czy plik jest poprawny. W przypadku, gdy JPK nie jest generowany, wówczas warto dokonać aktualizacji programu lub skorzystać z innego rozwiązania informatycznego tak, aby być w 100% przygotowanym do spełnienia wymogów e-kontroli podatkowych.Połowę sukcesu stanowi możliwość wygenerowania pliku JPK, czego można dokonać przy pomocy dostępnych systemów informatycznych, w tym Sage Symfonia 2.0.

Aby upewnić się, czy plik nie zawiera błędów, warto skorzystać z platformy internetowej Sage e-Audytor sprawdzającej poprawność pliku JPK, niezależnie od oprogramowania za pomocą którego został on wygenerowany.

Jeśli Jednolity Plik Kontrolny pozytywnie przeszedł weryfikację, można go bezpiecznie wysłać do Ministerstwa Finansów. Należy jednak zwrócić uwagę, że JPK nie dotyczy tylko ewidencji, ale również dowodów księgowych.

Na struktury ewidencyjne składają się:

 • księgi rachunkowe
 • rejestry

natomiast na struktury dowodowe:

 • wyciągi bankowe
 • magazyny
 • posiadane faktury

Czasu na zmiany w firmach zostało już niewiele, dlatego do 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa muszą posiadać odpowiednie przygotowanie pod tym kątem. Można także liczyć na wsparcie odnośnie Jednolitego Pliku Kontrolnego, korzystając z ogólnopolskiej infolinii JPK pod nr tel. 22 417 93 01.

Dlaczego warto zadbać o generowanie pliku JPK już teraz?

Zmiany, które całkowicie zrewolucjonizowały działanie firm, jak i biur rachunkowych, zostały już zaakceptowane. Dokładnie 13 maja 2016 została przyjęta przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej, a przez Senat – 6 dni później. Aby sprostać obowiązkowi JPK, firmy muszą już teraz zacząć działać, zwłaszcza że czasu dla małych i średnich przedsiębiorców nie zostało już wiele. Warto zatem już teraz zadbać o wdrożenie zmian, ponieważ wraz z upływem czasu, dostawcy rozwiązań informatycznych będą coraz bardziej obciążeni zgłoszeniami i potrzebą pomocy dla firm. Ponadto, mogą wystąpić problemy podczas aktualizacji oprogramowania bądź inne opóźnienia związane z wdrożeniem właściwych struktur JPK.

Reasumując, im szybciej firma rozpocznie wdrażanie zmian, tym szybciej sprosta obowiązkowi JPK.

* Średni przedsiębiorca: w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników i osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług lub operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 mln euro.

Mały przedsiębiorca: w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników i osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług lub operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 mln euro.

** Mikroprzedsiębiorca: w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników i osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 mln euro.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.