Zmiany na rynku

Dziś jest: Wtorek, 16 lipca 2024, Imieniny: Eustachego, Marii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Firma

2016-06-03

Zmiany na rynku

Zmiany na rynku usług płatności zagranicznych. W ostatnich latach krajobraz płatności zagranicznych zaczął ulegać raptownym przemianom dzięki innowacyjnym rozwiązaniom firm sektora FinTech. I choć jeszcze jeszcze do niedawna wykonywanie przelewów zagranicznych ograniczało się do korzystania z drogich usług bankowych, ta forma zaczyna spotykać się z coraz większą konkurencją ze strony nowych rozwiązań.

Przekazy zagraniczne stanowią potężny rynek ogólnoświatowy, odnotowujący systematyczny wzrost. Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w 2013 roku aż 232 miliony osób mieszkało poza granicami ojczyzny, z czego duża część regularnie wysyła pieniądze do kraju swojego pochodzenia. Jest to zjawisko dobrze znane w Polsce, gdzie od czasu przyjęcia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, szacuje się, że kraj opuściło około 2 milionów Polaków. Jest to duża liczba, która przekłada się na duże sumy pieniędzy przysyłane do Polski. Najwięcej pieniędzy przychodzi do Polski z Niemiec, na drugim miejscu z Wielkiej Brytanii, a następnie ze Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że w 2014 roku Polacy wysłali do Polski ok. 30 mld złotych, (z czego ok. 16 mld zł to przelewy bankowe – dane NBP), co stanowi 1,7% produktu krajowego brutto. Na skalę światową rynek przekazów zagranicznych wynosi obecnie około 600 mld dolarów rocznie i systematycznie rośnie.

Średni koszt przekazu zagranicznego na świecie to według danych Banku Światowego 7,37% i mimo tendencji spadkowej, jest to nadal wysoki poziom. Regionem, gdzie przekazy zagraniczne są najtańsze jest Południowa Azja, (która jest jednocześnie regionem obszarem otrzymującym największą ilość przekazów) ze średnim kosztem 5,43%, a najdroższym regionem są państwa Afryki Subsaharyjskiej ze średnim kosztem przekazu 9,53%.

Niebagatelny rynek przekazów pieniężnych naturalnie zwrócił uwagę sektora FinTech i zrodził potrzebę poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Według obliczeń firmy consultingowej Accenture globalne inwestycje w tym sektorze w 2014 roku wzrosły trzykrotnie i osiągnęły 12 mld dolarów w 2014, w porównaniu z ok. 4 mld dolarów w 2013. Znamienne jest, że Wielka Brytania będąca wiodącym centrum finansów i bankowości w Europie, jednocześnie dąży do jak największego rozwoju innowacyjnego sektora FinTech: inwestycje w tym sektorze w Wielkiej Brytanii i Irlandii w 2014 roku wynosiły aż 42% wszystkich inwestycji europejskich w tym sektorze, a poziom inwestycji w całej Europie zwiększył się o 215% w stosunku do roku poprzedniego.

Wzrost inwestycji w sektorze innowacyjnych technologii finansowych pomógł w rozwoju młodym firmom finansowym oferującym nowoczesne rozwiązania w sposobach finansowania (np. pożyczki wzajemne peer-to-peer, finansowanie społecznościowe - tzw. crowdfunding lub systemy płatności).

Jedną z nich jest założona w 2012 roku firma TransferGo, która w 2015 otrzymała rekordowa kwotę 2,5 mln dolarów funduszu zalążkowego. Założyciele TransferGo pochodzą z Litwy, ale siedziba firmy mieści się w Londynie. Jej działalność, jak to określił jeden z jej założycieli Daumantas Dvilinskas, polega na „wysyłaniu przekazów zagranicznych bez wysyłania ich za granicę”. Odbywa się to na zasadzie „local-in, local-out”, czyli „lokalna wpłata, lokalna wypłata”. Zatem zamiast wykonywania przelewu zagranicznego, TransferGo przyjmuje wpłatę na konto w kraju osoby wysyłającej fundusze, a następnie dokonuje wypłaty z konta firmy w kraju adresata.

Wykorzystuje się tutaj Internet i technologię smartfonów oraz odniesienie się do już znanych użytkownikom procesów. To wszystko pozwala na łatwiejszy i tańszy transfer funduszy niż czasochłonne i drogie metody tradycyjne, gdyż sposób działania TransferGo pozwala zaoszczędzić około 90% kosztów. Sam sposób wysyłania pieniędzy jest przejrzysty gdyż wysyłając pieniądze na przykład w funtach, klient obok wysyłanej sumy od razu otrzymuje informację, ile adresat przekazu otrzyma w złotówkach, i dzięki temu nie jest narażony na przykre niespodzianki związane z wahaniami kursów walut.Mimo, że firma rozpoczęła działalność z niemal zerowym kapitałem, obecnie poprzez współpracę z bankami TransferGo oferuje swoje usługi w 40-50 krajach przez cały czas dodając nowe państwa (TransferGo działa także oczywiście w Polsce, gdzie jest obecny już od trzech lat) i ciągle poszerza zakres usług w aplikacjach mobilnych.

Jak na takie rozwiązania reagują banki? Według raportu Accenture rewolucja cyfrowa już ma miejsce, i choć jej wpływ na banki nie jest jeszcze do końca jasny, to wiadomo, że banki zdają sobie sprawę, iż „muszą otrząsnąć się z instytucjonalnego samozadowolenia” i zdać sobie sprawę, że nawigowanie pośród przepisów i czekanie na wpływy z oprocentowania nie zabezpieczy ich przed losem przeżytku. Jednakże według Accenture wtargnięcie digitalizacji na rynek finansowy może, co prawda potencjalnie zmniejszyć rolę banków, ale „jednocześnie może też pomóc im stworzyć lepsze, szybsze i tańsze usługi, które sprawią, że banki staną się jeszcze bardziej nieodłączną częścią dnia codziennego.”

Podobnie tę sytuację widzi Daumantas Dvilinskas, który podkreśla, że jego firma nie konkuruje z bankami, a raczej obszar konkurencji widzi z firmami typu Western Union czy MoneyGram. Relację z bankami Dvilinskas postrzega wręcz odwrotnie: TransferGo tworzy i rozwija współpracę z bankami bazując na ich infrastrukturze, która jest niezbędna dla funkcjonowania systemu opracowanego przez TransferGo, a rola tego systemu polega m.in. na wprowadzeniu klientów w cyfrową infrastrukturę bankową bezpiecznego, taniego i szybkiego systemu bezgotówkowego.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.