Fundusze inwestycyjne krok po kroku
Inwestowanie w fundusze to ciekawa alternatywa dla samodzielnego handlowania papierami wartościowymi, która może przynieść ponadprzeciętne zyski nawet początkującemu inwestorowi. Może, ale tylko pod warunkiem, że rozumie on specyfikę i mechanizm działania takich produktów, a przy tym wie, jak wybrać fundusz inwestycyjny dobrze dopasowany do swoich oczekiwań i celów finansowych.W praktyce, by móc skutecznie pomnażać oszczędności z pomocą funduszy, trzeba również posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu ekonomii, finansów czy funkcjonowania rynków giełdowych. Dopiero znajomość najważniejszych kwestii związanych ze wszystkimi wspomnianymi dziedzinami pozwala z łatwością poruszać się po rynku funduszy, a co za tym idzie – odnosić na nim sukcesy inwestycyjne. O tym, że jest to niezbędne niech świadczy choćby fakt, że na polskim rynku funkcjonuje blisko aż tysiąc funduszy inwestycyjnych, różniących się stosowaną polityką inwestycyjną, składem portfela, konstrukcją prawną, czy sposobami wyceny aktywów. Jak odnaleźć się w tym gąszczu ofert? Który fundusz wybrać? Gdzie kupować jednostki funduszy?
Na początek fundusze inwestycyjne otwarte
Ze względu na formę uczestnictwa, fundusze inwestycyjne można podzielić na fundusze otwarte oraz fundusze zamknięte. Początkujący inwestorzy powinni skupić się na ofercie tych pierwszych, które w porównaniu z rozwiązaniami zamkniętymi: funkcjonują na prostszych zasadach, są dostępne już od niewielkich kwot, a także podlegają surowszym przepisom prawnym. Dodatkowo, transakcje kupna i sprzedaży jednostek uczestnictwa (udziałów w funduszu otwartym) można zawierać prawie codziennie; co więcej, jednostki te podlegają również znacznie częstszej wycenie. Oznacza to, że inwestycję w fundusz otwarty można bez problemu zarówno rozpocząć, jak i zamknąć, a przy tym – z łatwością na bieżąco kontrolować.
Jak wybrać odpowiedni dla siebie fundusz?
Do grupy funduszy inwestycyjnych otwartych zalicza się fundusze rynku pieniężnego, obligacyjne, akcyjne oraz mieszane – czyli lokujące środki zarówno w akcjach, jak i obligacjach. By wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj funduszu, inwestor powinien wziąć pod uwagę takie kwestie jak:
- cel inwestycji w fundusz i zakładany czas jej trwania,
- stosunek do ryzyka inwestycyjnego,
- oczekiwany zysk,
- poziom doświadczenia inwestycyjnego i wiedzy finansowej.
Poza tym, powinien uwzględnić również panującą koniunkturę giełdową i ogólną sytuację gospodarczą, a także ewentualne, prognozowane zmiany w ich zakresie. Kwestie te są istotne z tego względu, że w czasie hossy giełdowej wysokie stopy zwrotu wypracowują fundusze akcyjne, natomiast w okresie słabszej koniunktury – lepiej sprawdza się inwestowanie w bezpieczne fundusze obligacyjne i rynku pieniężnego.
Akcyjny czy obligacyjny – który fundusz wybrać?
W sytuacji, gdy podstawowym celem inwestora jest na przykład ochrona kapitału przed inflacją, albo jeśli może sobie pozwolić jedynie na krótkookresowe „zamrożenie” środków (maksymalnie na 2-3 lata), dobrym rozwiązaniem będzie dla niego wybór jednego z funduszy obligacyjnych. Produkty z tej grupy uznawane są za inwestycje z niskim poziomem ryzyka i mają nieco większy potencjał zysku, niż lokaty terminowe.
Osoby chcące inwestować długoterminowo, a przy tym skłonne zaakceptować duże wahania wartości funduszu w krótszych okresach, powinny zainteresować się funduszami akcyjnymi. Choć charakteryzuje je wysokie ryzyko inwestycyjne, to jednak praktyka pokazuje, że w dłuższej perspektywie czasu mogą wypracować najwyższe stopy zwrotu. Inwestowanie w takie fundusze najlepsze rezultaty przynosi w przypadku horyzontu inwestycyjnego przekraczającego 8-10 lat, choć podczas hossy giełdowej nawet w skali jednego roku nierzadko dają zyski rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu procent.
Jak zainwestować w fundusz?
Obecnie, w fundusze można inwestować za pośrednictwem prostych i wygodnych w obsłudze internetowych platform transakcyjnych – dzięki nim, można nabyć lub sprzedać jednostki dowolnego funduszu za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Co ważne jednak, na rynku funkcjonuje kilkadziesiąt dostawców takich platform, których oferty różnią się pod względem minimalnego progu wejścia w inwestycję, wymogów związanych z częstotliwością dokonywania wpłat do funduszu, czy też liczby i rodzaju dostępnych funduszy. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to jedną z najbogatszych ofert, opiewającą na ponad 800 produktów można znaleźć w Deutsche Bank (szczegóły na: https://fundusze.deutschebank.pl/).Co więcej, ten dystrybutor funduszy daje możliwość inwestowania już od 100 zł, a przy tym nie wymaga deklarowania regularnych wpłat do funduszu.
Artykuł sponsorowany
Opinie i komentarze (0)
Najnowsze komentarze
Dodał: Gość | 2023-06-01 15:42:07
Dodał: Bartłomiej z Confrontera | 2016-01-15 09:53:17
Dodał: beti | 2014-04-02 13:22:30
Najnowsze firmy w bazie
Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...
Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...