7finanse - portal finansowy - bezpłatne porady finansowe, porady prawne, ubezpieczenia, giełda, waluty, biznes, kredyty, pożyczki, lokaty, konta, inwestycje, produkty finansowe, finanse

Dziś jest: Poniedziałek, 25 czerwca 2018, Imieniny: Doroty, Łucji

Porady Eksperta

Dziedziczenie własnościowego mieszkania spółdzielczego

jestem właścicielem własnościowego prawa do mieszkania spóldzielczego,czy prawo to podlega dzidziczeniu po mojej śmierci przez dziecko i na jakich warunkach.


Odpowiedź Eksperta:

Angelika Czubacka

Radca Prawny

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym, które zgodnie za treścią art. 17 (2) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest prawem dziedzicznym. Jeżeli prawo przysługuje tylko Panu dziedziczeniu podlega całość uprawnienia. Jeżeli natomiast spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało nabyte w warunkach wspólności majątkowej małżeńskiej osoby powołane do spadku po Panu odziedziczą wyłącznie określony udział w prawie- zazwyczaj ½ . Może Pan dokonać rozporządzenia tym prawem w testamencie według własnej woli. W przypadku braku testamentu spadkobiercy zostaną powołani do dziedziczenia na podstawie ustawy. Jeżeli do kręgu Pańskich spadkobierców zalicza się wyłącznie żona i 1 dziecko dziedziczą oni w częściach równych na podstawie art. 931 Kodeksu cywilnego.


Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.