7finanse - portal finansowy - bezpłatne porady finansowe, porady prawne, ubezpieczenia, giełda, waluty, biznes, kredyty, pożyczki, lokaty, konta, inwestycje, produkty finansowe, finanse

Dziś jest: Poniedziałek, 18 lutego 2019, Imieniny: Symeona, Konstancji

Porady Eksperta

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu

Witam , mój problem brzmi następująco : 25.06.2014roku wzięłam kredyt konsolidacyjny na 84 raty, po czym po 2 miesiącach po dokładnym przeczytaniu umowy doczytałam, iż :" jestem świadoma, że przystąpienie do umowy ubezpieczenia jest dobrowolne oraz że mogę zrezygnować z ubezpieczenia w każdym czasie na warunkach określonych w umowie ubezpieczenia. W takiej sytuacji zwrot uiszczonej przez kredytobiorcę opłaty należny jest za niewykorzystany okres ubezpieczenia".
Po przeczytaniu umowy udałam się do banku, gdyż chciałam z tego ubezpieczenia zrezygnować. Konsultantka po wykonaniu telefonu na infolinię udzieliła mi informacji, ze z ubezpieczenia nie można zrezygnować, a jeśli to zrobię to najprawdopodobniej bank wypowie mi umowę kredytu. Moje pytanie brzmi następująco, czy faktycznie nie można zrezygnować z ubezpieczenia nie ponosząc za to konsekwencji?


Odpowiedź Eksperta:

Paweł Stopka

Specjalista ds. bankowości

Witaj Iwono .


Każde ubezpieczenie w kredycie jest dobrowolne i może z niego skorzystać w dowolnym momencie. Wypowiedzenie umowy z powodu rezygnacji z ubezpieczenia to bzdura, widocznie konsultant banku nie ma o tym żadnego pojęcia jak działają zarówno produkty jego banku jak i inne na rynku. Potwierdzę, że czasami w umowach kredytowych warunkiem do lepszej oferty jest konieczność wzięcia ubezpieczenia, i w przypadku rezygnacji , bank ma prawo podnieść oprocentowanie, naliczyć inne opłaty, ale to musi wynikać z samej umowy. W skrócie ubezpieczenie może być warunkiem w umowie kredytowej ale musi być to jasno zaznaczone . Jeśli nie ma jakiś nadzwyczajnych uwarunkowań , to możesz zrezygnować i poprosić o zwrot pieniędzy za nie wykorzystany okres. Możesz poprosić aby ci przesłali pieniądze na konto, lub spłacili część kredytu, wówczas otrzymasz nowy harmonogram spłat.


Pozdrawiam Paweł z MyBankier.com


Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.