7finanse - portal finansowy - bezpłatne porady finansowe, porady prawne, ubezpieczenia, giełda, waluty, biznes, kredyty, pożyczki, lokaty, konta, inwestycje, produkty finansowe, finanse

Dziś jest: Poniedziałek, 25 czerwca 2018, Imieniny: Doroty, Łucji

Porady Eksperta

Skan dowodu osobistego mam pytanie

Czy przestępca, mając wszystkie dane z dowodu osobistego, ale nie mając fizycznie tego dokumentu (powiedzmy że zdobył ksero naszego dowodu), jest nam w stanie w jakikolwiek sposób zaszkodzić? Czy może podszywając się pod naszą tożsamość wziąć jakąś pożyczkę, dokonać zakupu na raty itp.? I związane z powyższym: czy łatwo się wybronić w sytuacji, gdy dostajemy pismo z banku z żądaniem natychmiastowej spłaty pożyczki, której nigdy nie zaciągaliśmy (ktoś się pod nas podszył), lub co gorsza dowiadujemy się o tym już od komornika? Jak się należy wówczas bronić?


Odpowiedź Eksperta:

Paweł Stopka

Specjalista ds. bankowości

Witam Piotrze.

W bankowości przeszedłem wiele szkoleń , w tym też szkolenia odnośnie identyfikacji pieniędzy czy też dokumentów osobistych i finansowych. Na wielu przykładach doświadczyłem , że pomysłów na podrobienie dowodu osobistego jest mnóstwo. Najgorsze rozwiązanie to takie, w którym fizycznie skradziony mamy dowód osobisty , bo wówczas przerobienie jest najszybsze dla fałszerzy czy złodzieji,np. wymiana zdjęcia, a wszyskie dane pozostają takie same. Jeśli chodzi o ksero dowodu to wydawać by się mogło, że w zasadzie nic z tym się nie da zrobić, ale przecież na takiej kopii są wszystkie dane osobowe a także numery dokumentu i inne ważne rzeczy. Więc moim zdaniem fałszerze zdecydowanie mogą wykorzystać takie dane.

Jeśli chodzi o obronę przed dziwnymi atakami banków i firm windykacyjnych to w zależności od sytuacji można z tego szybko się uwolnić. Jeśli jesteś przekonany że ktoś skradł ci dowód osobisty bądź skopiował jego dane, warto taki fakt zgłosić na policji( wziąć potwierdzenie zgłoszenia ) , dokonać w urzędzie wymiany dowodu, oraz szybkie jego zastrzeżenie w bazie DZ ( www.dokumentyzastrzezone.pl) . Wówczas będziesz mieć mocne argumenty w przypadku gdy ktoś zakupi na twój dowód osobisty kredyt.

Sytuacja lekko się pogarsza jeśli tak jak przekazujesz bank czy komornik lub też firma windykacyjna wysyła do ciebie zawiadomienie o zaciągniętym kredycie, lub innych umowach. W majestacie prawa jest to wyłudzenie w banku takiego kredytu na cudze dane osobowe.Problem polega na tym , że to Ty musisz udowodnić że nie brałeś żadnego kredyu. Jeśli otrzymasz taką dokumentację to zwrócić się osobiście na rozmowe w celu ustalenia gdzie, kiedy i na jakiej podstawie ( umowa, dokumenty, zaświadczenie o zarobkach) został zaciągnięty taki kredyt. Warto z taką dokumentacją odrazu zgłosić taki fakt na policji, powołać może grafologa żeby potwierdził sfałszowane podpisy. Sytuacja powinna się wyjaśnić na twoją korzyść, jeśli doszło do wyłudzenia.

Pozdrawiam Paweł
pomagam na MyBankier.com


Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.