7finanse - portal finansowy - bezpłatne porady finansowe, porady prawne, ubezpieczenia, giełda, waluty, biznes, kredyty, pożyczki, lokaty, konta, inwestycje, produkty finansowe, finanse

Dziś jest: Poniedziałek, 30 marca 2020, Imieniny: Anieli, Leonarda

Porady Eksperta

Warunki kredytu hipotecznego

Chcialbym sie dowiedziec, otoz powiedziano mi po dwoch latach ze nie wywiazalem sie z umowy kredytowej tzn. jednego z warunkow ktory mowil '' iz powinienem mieszkac w danej posiadlosci ktora byla wzieta pod kredyt hipoteczny'' co jest dla mni absurdem rozmawialem tez z radca takiego czegos nie mozna postawic w warnkach umowy a jednak dokladnie takie cos zrobili. Dodam ze jest to kredyt hipoteczny rodzina na swoim. Jestem w ciezszej sytuacji poniewaz mieszkam za granica i wlasnie dostalem uprawomocniony wyrok orzekajacy o rozwodzie. Wiec bede musial teraz zawalczyc o rozdzielnosc majatkowa. Nikt w tym mieszkaniu nie mieszka ale w polskim prawie, u radcy wszedzie chyba sprawdzalem i takiego warunku nie mozna okreslic w umowie. Prosilbym o odpowiedz co mam w tej sytuacji zrobic i jakie kolejne kroki podjac.


Odpowiedź Eksperta:

Krzysztof Rzymski

Współwłaściciel firmy KMR Kredyty & Nieruchomości

Dzień dobry p. Łukaszu,

Podpisując umowę kredytową zgodził się Pan na wszystkie jej zapisy. Umowy z bankiem są dobrowolne, ich klauzule muszą jednak być z godne z ustawami „wyższego rzędu”. Ustawa o finansowym wsparciu rodzin przy zakupie nieruchomości wyraźnie definiuje kredyt preferencyjny:
„kredyt preferencyjny – kredyt, do oprocentowania, którego stosowane są dopłaty na zasadach określonych w ustawie udzielony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych docelowego kredytobiorcy;”.
Teoretycznie, więc grożą Panu sankcje, o których mówi ustawa: „Zaprzestaje się stosowania dopłat w przypadku: dokonania przez docelowego kredytobiorcę w okresie stosowania dopłat zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na którego zakup lub budowę został udzielony kredyt preferencyjny, na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych”.
Gdyby Pan to mieszkanie wynajął, użyczył sprawa byłaby przesądzona. Jednak mieszkanie stoi puste. Nie ma jednoznacznej definicji zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, czy oznacza to przebywanie w mieszkaniu przez 12 miesięcy, czy 6 miesięcy, może 1 miesiąc, a może wystarczy 1 dzień? Kto ma (miał) przebywać w mieszkaniu: Pan, czy małżonka? Proszę dokładnie przeczytać zapis w umowie kredytowej, bo cytowany przez Pana „iz powinienem mieszkac w danej posiadlosci ktora byla wzieta pod kredyt hipoteczny” jest bardzo lakonicznym. Niech Pan poprosi bank o przedstawienie definicji tego zapisu – koniecznie na piśmie. Następnie należy porównać interpretację banku z interpretacją Ustawy RnS. Na Pana sprawy w relacji z bankiem nakłada się również kwestia rozwodu – bank obawia się prawdopodobnie o kolejne regularne spłaty. Co bardzo istotne, rekomenduję korespondencję z bankiem w formie pisemnej. Proszę też rozmawiać z bankiem szukając konsensusu (wszelkiego rodzaju brak kontaktu nie jest dobrze widziany ze strony banku).

Życzę osiągnięcia porozumienia zadowalającego wszystkie strony,
Krzysztof Rzymski


Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.