7finanse - portal finansowy - bezpłatne porady finansowe, porady prawne, ubezpieczenia, giełda, waluty, biznes, kredyty, pożyczki, lokaty, konta, inwestycje, produkty finansowe, finanse

Dziś jest: Poniedziałek, 18 lutego 2019, Imieniny: Symeona, Konstancji

Porady Eksperta

Zmiana oprocentowania ze stopy zmiennej na stałą

Dzień dobry panie Mecenasie,

Podpisując umowę kredytu hipotecznego w 2006 r z bankiem BPH wynegocjowalem sobie - i tak tez zostało zapisane w umowie - że "Na wniosek Kredytobiorcy możliwa jet zmiana rodzaju oprocentpwania ,ze stopy zmiennej na stopę stała. Zmiana rodzaju oprocentowania wymaga zawarcia aneksu do umowy kredytu.Za czynności związane ze zmianą oprocentowania bank pobiera prowizję zgodnie z obowiązującą Taryfa opłat i prowizji Banku dla klientów indywidualnych".
Otrzymałem taka oto odpowiedz: "W odpowiedzi na Panstwa wniosek,uprzejmie informuję, że w ofercie banku ....funkcjonuja kredyty hipoteczne oprocentopwane wg stopy zmiennej w całym okresie kredytowania, tak więc nie ma mozliwości zmiany oprocentpowania na oprocentowanie wg stałej stopy"
Uprzejmie prosze o rade Pana Mecenasa po czyjej stronie jest racja.
Kredyt w wyniku fuzji banku został automatycznie przeniesiony do banku PEKAO SA.
Z wyrazami szacunku

Andrzej W.


Odpowiedź Eksperta:

Paweł Stopka

Specjalista ds. bankowości

Witam Panie Andrzeju. W przedstawionej przez Pana sytuacji jasno wynika, że bank powinien respektować warunki umowy kredytu hipotecznego. Jeśli w wyniku fuzji banków nie było zmiany warunków umowy kredytowej , to bank przejmuje wszystkie zobowiązania i należności wynikające z umowy z klientem. To, że w chwili obecnej bank nie prowadzi kredytów o stałej stopie nie jest podstawą do nie wywiązywania się z aktualnej trwającej umowy. Istotną rzeczą w tej sprawie jest to, czy po zmianie banku podpisywał Pan zmiany warunków umowy kredytu hipotecznego- bo to jest kluczowe dla całej tej sprawy. Proponuję wysłać kopie umowy do banku z pismem, aby bank odniósł się do faktu przejęcia umowy w wyniku fuzji. Sprawa może nabrać charakteru prawnego, ponieważ może Pan dużo stracić pieniędzy na utracie takiej korzyści jakim jest stała stopa procentowa.Warto skonsultować się z prawnikiem. Można zaproponować bankowi ugodę na nowych warunkach również korzystna dla pana,np zmniejszenie wysokości marży. Wszystko zależ od dalszej opinii banku w tej sprawie i dokładnej analizie warunków umowy.


Pozdrawiam i życzę korzystnego rozwiązania sprawy
Paweł Stopka


Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.