Akcyza dobije polskich producentów e-papierosów

Dziś jest: Sobota, 30 maja 2020, Imieniny: Feliksa, Ferdynarda
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2017-07-03

Akcyza dobije polskich producentów e-papierosów

O wprowadzeniu akcyzy na elektroniczne papierosy oraz akcesoria z nimi związane mówiono od dawna. Pomysły te spotkały się z stanowczymi reakcjami tak osób związanych z tą branżą, jak i zwykłych miłośników wapowania. Ministerstwo finansów i stojący na jego czele Mateusz Morawiecki nie przejęli się jednak ani analizami Stowarzyszenia Republikańskiego, ostrzegającego przed wprowadzeniem akcyzy, która może wszystkich uderzyć po kieszeniach, ani wynikami konsultacji społecznych prowadzonych w całej Unii Europejskiej, których to wyniki były raczej jednoznaczne.

Głos w coraz bardziej gorącej dyskusji wzięli także polscy producenci m.in. zarząd firmy OKPL, słynącej z popularnych w kraju liquidów. Jak twierdzą przedstawiciele z branży, pomysł wprowadzenia akcyzy na elektroniczne papierosy oraz płyny uderzy przede wszystkim w niewielkie firmy zajmujące się produkcją liquidów. To oni bowiem będą musieli zmierzyć się z podatkiem, którego wprowadzenie trudno jednoznacznie uzasadnić szczególnie w wypadku produktów pozbawionych nikotyny.

Nieuniknione konsekwencje akcyzy

Jakie będą najpoważniejsze konsekwencje zapowiadanych opłat? Przede wszystkim wzrost cen produktów, który odczują konsumenci. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby firmy trud opłacenia akcyzy wzięły w całości na swoje barki. Skutki podniesienia cen mogą być jednak zdecydowanie większe i oznaczać poważne zmiany w branży. Jak bowiem ostrzegają przedstawiciele firmy OKPL, wzrost cen – nawet dwukrotny – oznaczać będzie mniejszą produkcję, zmniejszenie miejsc pracy oraz ograniczenie dostępności płynów na rynku.

A już teraz polski rynek producentów liquidów boryka się z niemałymi problemami wynikającymi z przepisów dyrektywy tytoniowej, która niedawno weszła w życie. Z powodu daleko idących restrykcji oraz poważnych ograniczeń tak dla konsumenta jak i producenta i dystrybutora, duża liczba małych przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą liquidów przestała istnieć, wiele produktów zdobyć można jedynie w szarej strefie.

Tak poważne skutki dla całej branży i osłabienie rodzimych producentów wydają się być sprzeczne z szumnymi zapowiedziami ministra Morawskiego, który w zeszłym roku zapewniał, iż zrobi wszystko, aby w Polsce prowadzenie biznesu stało się prostsze. Szczególny zaś nacisk kładł na wsparcie polskich przedsiębiorców – w każdym razie taki deklarował twierdząc, iż choć należy docenić współpracę polskiej gospodarki z zagranicznymi podmiotami, oczkiem w głowie rządu powinny być polskie firmy i próba podniesienia ich konkurencyjności. Jak sam podkreślał duże i średniej wielkości firmy, które już osiągnęły pewną ekonomię skali, to wspaniałe przykłady polskiej przedsiębiorczości. To jest nasz skarb – mówił zapowiadając inwestycje - Dlatego mnóstwo pracy włożymy w rozkwit małych i średnich przedsiębiorstw, bo one mrówczą pracą tworzą ponad połowę polskiego PKB – dodał w rozmowie z dziennikarzem salon24.pl. Wygląda na to, że tych szczytnych planach pod uwagę nie wzięto jednak interesów firm z szeroko rozumianej branży zajmującej się produkcją elektronicznych papierosów i akcesoriów.Konkretne dane

Aby swoich argumentów nie opierać jedynie na emocjach, zarząd firmy OKPL - właściciela marki smooke.pl - pokusił się o konkretne liczby, które najlepiej obrazują konsekwencje wprowadzenia akcyzy. Jak zapowiadał minister Morawiecki, jej wysokość planowana jest na 70 gr od ml liquidu. A to nie mało! Dla porównania bowiem za litr spirytusu płaci się 57 złotych, przeliczając więc płyn do e-papierosa na podobne jednostki, oznaczałoby, iż podatek za litr liquidu lub bazy pozbawionej nikotyny wyniósłby aż 700 złotych!

Producenci płynów do e-papierosów wyliczają ponadto koszty, które spowodowała implementacja unijnych przepisów antytoniowych. A te związane są choćby z regulacjami dotyczącymi wielkości opakowań płynów. Przed wprowadzeniem dyrektywy, kiedy liquid można było sprzedawać nawet w dużych butelkach, kosz jednej 0,5 l. Wynosił ok 70g. Dziś, aby taką samą ilość płynu zmieścić w zredukowanych do 10 ml buteleczkach trzeba wydać ok 30 złotych. Produkując przy tym zdecydowanie większe ilości plastiku oraz marnując papier na ulotki oraz opakowania. Troska o zdrowie obywateli ma więc swoje przykre konsekwencje dla tak bardzo przecież eksploatowanego środowiska.

Poważne zmiany na rynku

Akcyza wraz z dyrektywą tytoniową na dobre zmieni rynek elektronicznych papierosów. Przed zaostrzeniem przepisów, był on niemal w 100 proc. w rękach polskich przedsiębiorców, odkąd zmieniono przepisy odsetek ten zmienił się całkowicie. W chwili obecnej bowiem nawet 80 proc. rynku kontrolowane jest przez jeden z największych koncernów tytoniowych na świecie, dla którego wprowadzenie dodatkowych opłat nie stanowi tak dramatycznej zmiany sytuacji ekonomicznej. Jak przewidują specjaliści, wraz z wprowadzeniem kolejnych opłat, polscy przedsiębiorcy zostaną niemal całkowicie wyrugowani, a sprzedaż liqudów przejdzie w ręce wielkich graczy.

Firmy z branży zwracają także uwagę na jeszcze jedno kuriozum związane z wprowadzeniem akcyzy. A są nim niezwykle zawiłe tłumaczenia sensu tego opodatkowania, w których pozorna logika kłóci się z oczywistymi faktami. Jak bowiem twierdzi strona rządowa, elektroniczne papierosy traktować należy jako alternatywę dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych lub ich uzupełnienie, co oznacza równoczesne palenie oraz wapowanie. Co to oznacza? Iż użytkowanie produktów nieopodatkowanych odbywa się kosztem produktów opodatkowanych, a co za tym idzie powoduje to zmniejszenie się dochodów budżetowych. Jakie jest z tego wyjście? Wprowadzenie akcyzy na papierosy elektroniczne i wyroby nowatorskie, co oznaczać będzie w praktyce analogiczne traktowanie tych dwóch produktów. Mimo, iż różnią się one od siebie tak jak różni się jabłko od gruszki.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty trudno nie oprzeć się wrażeniu, iż zarząd firmy OKPL ma rację twierdząc, iż „rząd PIS a w szczególności Minister Morawiecki chce dobić polskich przedsiębiorców z branży elektronicznych papierosów”. Bo choć słowa te pełne są emocji doskonale oddają nastroje panujące w tym środowisku.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.