Czy istnieje bezpieczne inwestowanie?

Dziś jest: Sobota, 30 maja 2020, Imieniny: Feliksa, Ferdynarda
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2015-05-10

Czy istnieje bezpieczne inwestowanie?

Bez względu na kierunek inwestycji zawsze istnieje ryzyko, które może zostać specjalnie oszacowane. W zależności od tempa zwrotu i zysku, który zakładamy, inwestując, wybieramy odpowiednie instrumenty inwestycyjne.

Inwestowanie zakłada pewne ryzyko utraty włożonych środków, jednak od naszej wiedzy zależy, jak duże jest to ryzyko. Bowiem jedną z podstawowych zasad jest: nie inwestować w coś, o czym nie mamy pojęcia. Jest to przepis na utratę wszystkich pieniędzy.

Inwestowanie a ograniczanie ryzyka

Doświadczony gracz zdaje sobie sprawę z tego, że jeżeli nie chce utracić wszystkich zainwestowanych środków powinien stosować się do pewnych reguł, które pomagają tego uniknąć.

Kroki ograniczające ryzyko:
inwestowanie własnych pieniędzy,
inwestowanie części oszczędności,
wiedza o inwestowaniu w konkretny instrument,
długoterminowe inwestycje = większe bezpieczeństwo,
wiele instrumentów inwestycji = mniejsze ryzyko utraty wszystkich środków.


Źródło zdjęcia: shutterstock.

Nie pożyczaj pieniędzy na inwestycje

Każdy doświadczony gracz wie, że inwestowanie pożyczonych środków jest obciążone podwójnym ryzykiem. W przypadku utraty środków możemy być dużo więcej stratni. To początek tzw. efektu domina, które wykończyło już niejednego inwestora. Nie można lokować środków, które nie należą do nas. W przypadku straty należności będziemy musieli oddać, co może być kłopotliwe w przypadku utraty oszczędności.

Nie inwestuj wszystkiego

Nie można inwestować wszystkich oszczędności, bowiem jeżeli podwinie się nam noga, możemy utracić wszystko, co przez lata odkładaliśmy. Zostaniemy poza tym bez żadnego zabezpieczenia finansowego, co w przypadku gdy posiadamy rodzinę, może być bardzo ryzykowne.

Zainwestuj najpierw w wiedzę

Pamiętajmy, że nikt nie inwestuje w coś, o czym nic nie wie. Jeżeli nie znamy zasad, którymi rządzi się dany rynek, nie rozumiemy zmian, nie umiemy prognozować, nie możemy inwestować. Nawet jeżeli skorzystamy z pomocy brokera, inwestycja taka oznaczałaby całkowite zaufanie propozycji obcego człowieka i zainwestowanie pieniędzy w coś niepewnego. To oczywiste, że nie jest to dobry pomysł. Musimy posiadać chociaż podstawową wiedzę, by umieć przewidzieć stopień ryzyka oraz to, ile naszych oszczędności pragniemy zainwestować. Należy wybierać tylko te rozwiązania i kierunki, których jesteśmy pewni.

Długi czas inwestycji

Każda długoterminowa inwestycja wiąże się z mniejszym ryzykiem niż krótkoterminowa, wymagająca szybkich decyzji i ciągłego panowania nad rynkiem. Pozwala to na rekompensowanie strat, które ponieśliśmy w innych inwestycjach dzięki zyskom w przyszłości.

Różne instrumenty inwestycyjne przepisem na mniejsze straty

Jeżeli zainwestujemy wszystkie środki w jeden instrument inwestycyjny i poniesiemy ewentualną stratę, utracimy wszystko. Dlatego lepiej jest inwestować w różne instrumenty i/lub kierunki. Takie rozłożenie ryzyka pozwala na zachowanie naszych inwestycji na odpowiednim poziomie, bowiem ewentualne straty są pokrywane innymi zyskami, więc nie tracimy wszystkiego, w najgorszym wypadku wychodzimy na zero.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.