Rozwiewamy mity na temat kantorów internetowych

Dziś jest: Sobota, 30 maja 2020, Imieniny: Feliksa, Ferdynarda
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2014-11-13

Rozwiewamy mity na temat kantorów internetowych

Wokół kantorów internetowych obrosło wiele mitów, które skutecznie odstraszają nowych użytkowników. Przykładowo: kantory internetowe są niebezpieczne, można stracić pieniądze lub kto ufa kantorom internetowym, skoro istnieją tylko online? Specjalnie dla Państwa rozwiewamy 10 największych mitów o kantorach internetowych! Wystarczy przeczytać nasz tekst i przekonać się na własnej skórze, że strach ma tylko wielkie oczy.

MIT 1: Kantory internetowe są o wiele mniej rozwinięte ponieważ działają bardzo krótko na rynku.
Co prawda pierwsze stacjonarne kantory działały już ponad 20 lat temu, jednak nie oznacza to wcale, że rozwój e-platform nie jest na tyle dynamiczny by nie dogonić, a nawet przegonić tradycyjnych kantorów. Od 2009 roku, kiedy powstał pierwszy e-kantor, pojawiło się już kilkadziesiąt wirtualnych platform wymiany walut. Według prognoz specjalistów kantory internetowe zdominują w najbliższych latach walutowy rynek. Na ten moment wystarczy sprawdzić dane, które mówią, że kantory online wymieniają kwoty w wysokości 20 mld zł (dane na 2013 rok).

MIT 2: Trzebaacić wysokie prowizje za korzystanie z kantorów online.
Przelew jest zawsze bezpłatny, jeśli tylko dany e-kantor posiada rachunek w tym samym banku, co użytkownik. Dlatego kantory internetowe starają się zakładać konta w każdym banku, aby zapewnić swoim klientom brak dodatkowych opłat i prowizji. Oczywiście przed skorzystaniem z danego kantoru warto sprawdzić, czy posiada on konto w tym samym banku co my i oferuje przelewy za 0 zł.

MIT 3: Z kantorów internetowych nie mogą korzystać przedsiębiorcy.
Z platform wymiany online mogą korzystać wszystkie osoby, które posiadają konto bankowe. Z kantorów regularnie korzystają osoby, które wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych oraz osoby, które spłacają kredyty w obcej walucie. Poza nimi znaczną grupę stanowią również małe i średnie przedsiębiorstwa (sektor MŚP), które zaczynają coraz dynamiczniej korzystać z usług kantorów internetowych. Według danych istnieje aż 150 tysięcy potencjalnych firm, które mogą chcieć skorzystać z usług kantorów internetowych.

MIT 4: Założenie konta walutowego w banku jest skomplikowane.
Założenie konta walutowego nie jest wcale trudne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Możemy to zrobić poprzez zalogowanie się do bankowości elektronicznej i wybranie odpowiednich opcji. W zależności od danego banku są pobierane zróżnicowane opłaty za prowadzenie takiego konta, może nawet okazać się, ze nasz bank oferuje bezpłatne prowadzenie rachunku, pobierając opłaty jedynie za wydanie karty płatniczej.

MIT 5: Kantory online przyjmują przelewy tylko z kraju.
Kiedyś zdarzało się, że przelewy można było wykonywać wyłącznie z kraju rodzimego danego kantora, jednak z czasem, kiedy nastąpił tak dynamiczny rozwój kantorów internetowych, właściciele zadbali o to, by rozszerzyć swoją ofertę również o przelewy z zagranicy. Obecnie realizacja przelewów z takich krajów jak Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, Irlandia czy Niemcy nie są niczym trudnym ani nowym, ponieważ pracuje i żyje w tych krajach tak wielu rodaków. Według danych, za granicą na stałe przebywa ponad 20 mln osób.


MIT 6: Oszczędności jakie można osiągnąć na wymianie waluty przez Internet nie różnią się znacznie od oszczędności na wymianie w kantorze stacjonarnym.
Na dzień dzisiejszy kantory online są najbardziej ekonomiczną formą wymiany walut. Mówiąc wprost, dzięki korzystaniu z e-kantorów zaoszczędzimy niemałe pieniądze. Główne oszczędności są generowane są na spreadzie, czyli na różnicy między kursem sprzedaży i kupna, na której zarabiają najczęściej banki i kantory stacjonarne. Kantory internetowe nie zarabiają na spreadzie, a często nawet otwarcie pokazują porównanie między ich kursami a kursami banków, które starają się w ten sposób zarabiać. Według dostępnych danych w kantorach online spread wynosi od 0-2 %, a w bankach może dochodzić nawet do 8%.

MIT 7: Nie można spłacać kredytu w obcej walucie za pośrednictwem kantoru online, jeśli została już podpisana umowa z bankiem.
To również nieprawda. Spłatę kredytu zaciągniętego nawet w obcej walucie możemy zacząć spłacać poprzez internetowy kantor w każdym momencie. Takie działanie wymaga jednak wprowadzenia aneksu do umowy kredytowej, którą podpisaliśmy z wybranym bankiem. Bank nie może nam odmówić tej możliwości, ponieważ na mocy ustawy antyspreadowej możemy spłacać kredyt samodzielnie kupioną walutą bez dodatkowych opłat. Oszczędności generowane na spłacaniu kredytu przez kantor online wcale nie są tak minimalne, możemy nawet oszczędzić 1000 zł rocznie, co w przeliczeniu na kilka lat daje spore oszczędności.

MIT 8: W kantorach online nie ma opcji negocjacji ceny.
Owszem, mamy. O możliwości negocjacji ceny wiedzą wszyscy, którzy regularnie wymieniają pieniądze w kantorach stacjonarnych. Oczywiście możliwość negocjacji ceny pojawia się głównie w momencie wymieniania większych kwot rzędu 10 tysięcy i więcej. Podobnie sprawa wygląda w internetowych platformach wymiany walut – wiele kantorów w momencie wymiany dużych pieniędzy proponuje nam nawet opcję negocjacji ceny, nie musimy dopominać się o nią jak placówkach stacjonarnych. Oczywiście konkretne informacje można znaleźć na danej stronie kantoru.

MIT 9: Kantory nie weryfikują tożsamości użytkowników, każda osoba pozostaje anonimowa.
Nie jest to prawdą, ponieważ każdy kantor musi zweryfikować swojego użytkownika, chodzi tutaj przecież o transakcje finansowe między bankami, które również muszą znać wszystkie dane swoich klientów. Kantorom internetowym zależy gównie na tym, aby podnieść bezpieczeństwo i rzetelność transakcji. Często stosuje się kilkustopniowy proces weryfikacji swoich użytkowników na który może składać się weryfikacja tożsamości przez sprawdzenie danych użytkownika, konieczność przelania pieniędzy do tzw. portfeli znajdujących się w kantorach internetowych czy potwierdzenie dokonywanych operacji smsem. Podobne rozwiązania stosuje się w bankowości internetowej i jak wiemy, są to rozwiązania na ogół wysoce skuteczne.

MIT 10: Kantory online są niebezpieczne, ponieważ nikt nie kontroluje ich działania.
Kantory posiadają szereg zabezpieczeń, chroniących użytkownika na każdym etapie transakcji, dlatego można być spokojnym o swoje pieniądze. Dodatkowo wiele kantorów posiada opinie swoich klientów, w końcu każdy z kantorów wyrobił sobie z biegiem lat renomę. Aby poczuć się w pełni bezpiecznym, warto również sprawdzić takie aspekty jak liczbę banków, z którymi współpracuje dany kantor, która przekłada się na jego wiarygodność i bezpieczeństwo. Niektóre z kantorów są instytucjami płatniczymi, które nadzoruje KNF, są to jednak wyjątki i należy sprawdzić taką informację wcześniej w regulaminie danego kantoru.

Podsumowując

Kantory internetowe rozwijają się bardzo dynamicznie, z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc powiększając swoją ofertę zdobywając coraz nowszych zwolenników. Internetowe platformy walut oferują bezpieczne przekazy pieniężne, wymianę walut czy bezpieczne transakcje Escrow. Dlatego ważne jest rozwiewanie kolejnych mitów, które szkodzą samym użytkownikom w dokonywaniu bezpiecznych i opłacalnych transakcji.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym kantorem Trejdoo, który oferuje bezpieczną wymianę walut online, przekazy pieniężne do Polski oraz szereg innych usług płatniczych.» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.