7finanse - portal finansowy - bezpłatne porady finansowe, porady prawne, ubezpieczenia, giełda, waluty, biznes, kredyty, pożyczki, lokaty, konta, inwestycje, produkty finansowe, finanse

Dziś jest: Sobota, 3 czerwca 2023, Imieniny: Klotyldy, Leszka

Porady Eksperta

Dom

Pytanie dotyczy: koszty, zwrot, podatek

Witam nie wiem czy dobrze trafiłem z pytaniem. Chce wybudować dom w najbliższym czasie w którym będę mieszkał z żoną , prowadzę jednoosobową działalność gosp. pasmanteria handlowo usługowa i zastanawia mnie czy mogę budować a koszty wpuszczać w firmę żeby otrzymać zwrot podatku, czy mi się to opłaca czy lepiej skorzystać np. z programu mieszkanie dla młodych i wziąśc zwykły kredyt, nie na firmę . lub ewentualnie starać się o dotacje za rozwój firmy i skorzystać ze środków unijnych jeśli by się udało.


Odpowiedź Eksperta:

Krzysztof Rzymski

Współwłaściciel firmy KMR Kredyty & Nieruchomości

Dzień dobry,
Jeżeli dom ma służyć do zamieszkania z żoną to będzie on spełniał funkcję zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych nie można więc w tym wypadku odliczać kosztów "w firmie". Jeżeli chciałby Pan móc generować koszty w firmie musi Pan udowodnić, że odliczenia są kwalifikowane tzn. służą i są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. W programie MdM można jedynie kupić dom, budowanie samodzielnie jest wykluczone. Jeśli chodzi o dotacje ze środków unijnych to proszę dokładnie sprecyzować cel na jaki chciałby Pan otrzymać dotację. Może Pan oczywiście skorzystać z MdM czy wybudować dom i zarazem skorzystać z dotacji unijnych. Najważniejsze by określił Pan swoje priorytety: czy potrzebny jest dom, czy potrzebne są koszty, czy potrzebne są środki na rozwój firmy.

Z wyrazami szacunku, Krzysztof Rzymski


Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.