7finanse - portal finansowy - bezpłatne porady finansowe, porady prawne, ubezpieczenia, giełda, waluty, biznes, kredyty, pożyczki, lokaty, konta, inwestycje, produkty finansowe, finanse

Dziś jest: Sobota, 3 czerwca 2023, Imieniny: Klotyldy, Leszka

Porady Eksperta

Jak sprawdzić czy jestem w BIK

Pytanie dotyczy: raport, sprawdzenie, porada

W dniu dzisiejszym chcieliśmy kupić córce meble na raty do nowego mieszkania. Mąż kredyt brał na siebie ,jednak w sklepie potrzebne były też moje dane. po ich wprowadzeniu okazało się , że nie może dostać kredytu ponieważ ja jestem niewiarygodna. Nic z tego nie rozumiem . Nie zalegam z żadnymi kredytami zawsze staram się płacić raty o czasie. nie wiem nic abym figurowała w rejestrze dłużników. Chciałabym to sprawdzić osobiście, zależy mi na czasie . Nie wiem gdzie najbliżej mojego miejsca zamieszkania znajduje się BOK BIK. mieszkam niedaleko Legnicy - Dolny Śląsk. Bardzo proszę o radę.


Odpowiedź Eksperta:

Krzysztof Rzymski

Współwłaściciel firmy KMR Kredyty & Nieruchomości

Dzień dobry Pani Krystyno,
Informacje o sobie zgromadzone w BIK – u można uzyskać na dwa sposoby:

1.Składając osobiście wniosek w BOK BIK w Warszawie, ul. Postępu 17A (czynne w dni robocze) – jest to jedyne w Polsce Biuro Obsługi Klienta BIK.

2.Korespondencyjnie. Należy wówczas wejść na stronę www.bik.pl, wybrać rodzaj raportu w zakładce Klient Indywidualny, wypełnić, wydrukować, podpisać, uiścić opłatę (w zależności od rodzaju raportu), wysłać listem poleconym.

W przypadku osobistego stawiennictwa raport można otrzymać prawie od ręki, natomiast w drugiej formie BIK odpowie w terminie do 30 dni (zwykle trwa to ok. 2 tygodni). Po złożeniu wniosku można poprzez Internet śledzić jego status.

Pani „niewiarygodność” może też być spowodowana uzyskaniem zbyt małej liczby w ocenie punktowej tzw. scoringu. Zakres oceny to 192 – 631 punktów. Klient, który w ocenie otrzyma więcej punktów jest dla banku bardziej wiarygodny tj. istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie obsługiwał kredyt terminowo. Oceniane są m. In. : ilość kredytów, opóźnienia, kwota opóźnień, czas od ostatniego opóźnienia, długość opóźnień, przekroczenia limitów.

Od czasu wystąpienia kryzysu finansowego (jesień 2008 roku), banki w sposób znaczący zaostrzyły politykę kredytową – dziś są skłonne do udzielania znacznie mniejszej ilości kredytów, dlatego dobierają sobie ściśle określoną grupę klientów.

Z poważaniem,
Krzysztof RzymskiDopisek redakcji:
Raport BIK dostępny on-line
Biuro Informacji Kredytowej wprowadziło możliwość ściągnięcia raportu drogą on-line przez Internet poprzez bankowe konto internetowe. Możliwość taką mają osoby korzystające z bankowości elektronicznej – iPKO, Inteligo oraz Meritum Bank ICB. Koszt ściagniecia rapotu to kilkadziesiąt złotych.


Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.