7finanse - portal finansowy - bezpłatne porady finansowe, porady prawne, ubezpieczenia, giełda, waluty, biznes, kredyty, pożyczki, lokaty, konta, inwestycje, produkty finansowe, finanse

Dziś jest: Sobota, 3 czerwca 2023, Imieniny: Klotyldy, Leszka

Porady Eksperta

Wypłata kredytu hipotecznego

Witam. Po zawarciu umowy z bankiem i notariuszem, złożeniu wszystkich dokumentów i wpisaniu nieruchomości do księgi wieczystej pozostało nam czekać na uruchomienie kredytu. I tutaj rodzi się pytanie. Bank w umowie napisał że uruchomienie nastąpi w ciągu 5 dni od złożenia dyspozycji. Dzisiaj mija 5ty dzień a kredyt w dalszym ciągu nie został uruchomiony. Bierzemy kredyt w programie rodzina na swoim, w środę jest ostateczny termin wpłaty na konto sprzedającego. Boję się że nie zdążymy. Czy bank ma 5 dni od złożenia dokumentów czy od momentu wpisania nas do rejestru w BGK?


Odpowiedź Eksperta:

Krzysztof Rzymski

Współwłaściciel firmy KMR Kredyty & Nieruchomości

Dzień dobry,
Należałoby uważnie przeczytać zapisy w umowie kredytowej. Prawdopodobnie jest jednak tak, że wypłata nastąpi w terminie nie dłuższym niż 5 dni od spełnienia wszystkich warunków do uruchomienia. Jednym i koniecznym warunkiem w przypadku kredytu w programie Rodzina na Swoim jest otrzymanie przez bank kredytujący, informacji o akceptacji klienta przez BGK (tzn. o tym, że kredytobiorca nie był już w przeszłości beneficjentem kredytu preferencyjnego) oraz uzyskaniu zgodny z BGK na dopłaty do odsetek. Najczęściej BGK odpowiada na drugi, trzeci dzień roboczy. Pani Natalio, proszę być dobrej myśli – Pani bank na pewno zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wypełnić warunki umowy ze sprzedającym.
Z poważaniem, Krzysztof Rzymski


Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.